Pažink TevynęPažink Tevynę
Forgot password?

KAIP NAUDOTIS KOMPASU

Kelionės programa

Tai lengva pamokėlė, bet vien to neužtenka norint saugiai keliauti nepažįstamomis vietovėmis.

Yra kelios kompasų rūšys, vieni tvirtinami prie žemėlapio, kiti- ant nykščio. Nykštinis kompasas dažniausiai naudojamas orientacininkų, kurie nori greitai bėgti.

Paprastas kompasas atrodo taip:

Raudonas kompaso strėlytės galas visada rodo šiaurę.

Pasukamos kompaso galvutės kraštuose yra surašytos kryptys: N- šiaurė, S- pietūs, W- vakarai, E- rytai; ir azimuto kampai nuo 0 iki 360 laipsnių.

Norint eiti į pietvakarius reikia sutapdinti sukiojamos kompaso galvutės pietvakarių kryptį su judėjimo krypties strėlyte.

Laikydamas kompasą rankoje turi laikyti horizontaliai, kitaip kompaso adata negalės suktis. Tada sukis pats su kompasu taip, kad orientuojanti strėlytė sutaptų su kompaso adatos šiaurės kryptimi. Panašiai reikia elgtis norint eiti azimutu. Tada sutapdini norimo azimuto kampo atžymą kompaso galvutės pakraščiuose su judėjimo krypties strėlyte ir pasisuki taip, kad kompaso adatos šiaurę rodantis galas sutaptų su kompaso galvutės šiaurės krypties atžyma.

Einant azimutu nebūtina visą laiką žiūrėti į kompasą, tačiau kryptį tikrinti reikia pakankamai dažnai, nes nusukti nuo krypties miške yra pakankamai nesunku. Paprastai pagal kompaso judėjimo krypties rodyklę pasirenkamas geras orientyras priekyje (min. kas 100 metrų) ir einama tiesiai link jo, tada vėl sutikrinama kryptis ir pasirenkamas kitas orientyras.

Dėl magnetinių laukų pokyčių šis metodas ne visada pakankamas. Dažniausiai reikia naudotis dar ir žemėlapiu.

Pasiklydus reikia eiti ta kryptimi, kurioje yra pakankamai aiškus ir didelis objektas, kurio praeiti nepastebėjus neįmanoma (asfaltuotas kelias, upė, geležinkelis…). Tam naudojamas ėjimas kryptimi arba azimutu. Ėjimas kryptimi nuo ėjimo azimutu skiriasi tuo, kad nereikia tikslių orientyrų ir einama tik apytikslia kryptimi, t.y. kompasas tikrinamas ne taip dažnai.

Kompasas ir žemėlapis

Tai svarbi pamoka kurią reikia gerai išmokti.
Tiktai mokėdamas gerai naudotis ir žemėlapiu ir kompasu galėsi saugiai keliauti nepažįstamomis vietovėmis.

Paimk žemėlapį. Orientacinio žemėlapis yra labai detalus, tačiau kartais nepakankamai kad vien naudojantis juo galima būtų surasti punktą. Čia duotas fiktyvus žemėlapis, bet tai nesvarbu.

 

Tu nori nueiti nuo takelių susiėjimo (taškas A) prie akmens (taškas B). Pirma tu turi žinoti, kad tu tiksliai esi taške A.
Reikia pridėti kompaso kraštą prie taško A. Naudojamas kraštas turi būti lygiagretus ėjimo krypties rodyklei. Aišku galima naudoti ir pačią rodyklę, arba jai lygiagrečias kitas linijas, bet taip bus mažiau patogu. Tada sugretinti tą pačią kompaso kraštinę su tašku B (kaip parodyta piešinyje).  Žinoma kompaso ėjimo krypties strėlė turi rodyti kryptį iš taško A į tašką. Nes priešingai eisi į visiškai priešingą pusę nei tau reikia.

Laikyk kompasą ant žemėlapio. Tada sukdamas kompaso galvutę sulygiuok orientuojančias kompaso galvutės linijas su žemėlapio šiaurės kryptį rodančiomis linijomis, nepamiršdamas kad kompaso galvutės šiaurės atžyma turi sutapti su žemėlapio šiaurės kryptimi. Kompaso kraštas turi būti tiksliai sulygiuotas su taškais A ir B. Jeigu žemėlapio šiaurės pusę sumaišysi su pietine, arba kompaso adatos šiaurę sumaišysi su pietumis, tu nueisi į priešingą pusę (nebent tu padarysi iš karto abi klaidas).

Kai nustatei kompaso galvutės padėtį, gali jį nuimti nuo žemėlapio. Pagal azimuto atžymą ant galvutės krašto, kuri sutampa su ėjimo krypties linija gali nuskaityti ėjimo krypties azimutą.

Svarbu kad galvutė nenusisuktų kol eini į tašką B. O jeigu nusisuko gali pakartoti visą procedūrą iš naujo, arba tiesiog nustatyti jau žinomą azimuto reikšmę ties ėjimo krypties strėle.

Paskutinis žingsnis panašus į nurodytą aukščiau. Laikyk kompasą rankoje ir pasisuk su pačiu kompasu taip, kad kompaso adatėlė sutaptų su galvutės šiaurės atžyma.

Ir tada eini link taško B. Eidamas tokiu būdu turi naudotis ėjimo azimutu techniką. Žiūrėk kad galvutė nenusisuktų, o adatėlė tiksliai rodytų šiaurės atžymą ant galvutės krašto. Tada tiksliai pasižiūrėk kur rodo ėjimo krypties linija. Pasirink kokį nors gerą orientyrą, esantį ėjimo krypties linijoje. Tada eik link jo. Priėjęs orientyrą tuo pačiu būdu pasirink kitą.

Papildoma informacija

Orientyrus reikia rinktis gerus ir kuo tolimesnius, kad kuo mažiau kartų tau reikėtų kartoti šią procedūrą (su kiekvienu kartu prarandamas tikslumas ir laikas). Norint nepraeiti punkto jo nepastebėjus, pirma- reikia atsiminti punkto legendą ir maždaug įsivaizduoti kaip vieta turės atrodyti, antra- patartina skaičiuoti žingsnius ir lyginti su reikalingu nueiti atstumu (jeigu neturi nueito atstumo pojūčio, kuris su laiku pas patyrusius orientacininkus atsiranda savaime), galima aišku skaičiuoti ir laiką, bet tai ne taip tikslu, kadangi praeinamumas skirtingose vietose skiriasi.

Įmonių-vakarėliai, degustacija, edukacines, pažintinės-kelionės, kelionės-Lietuvoje, kelionės-po-Lietuvą, ekskursijos-Lietuvoje, gimtadienis, šventė, pramogos, vakarėliai, moksleiviams, įmonėms, mokiniams, gidai-kaune, Gido-paslaugos, gidas, ekskursijos-po-Lietuva, Turizmas-Lietuvoje, Lankytinos-vietos, kelionės-po-europa, kelionės-autobusu, aktyvios-kelionės, turistinio-inventoriaus-nuoma, baidarių-nuoma, plaustu-nuoma, kolektyvai, sodybos-nuoma, laisvalaikis, aktyvios-pramogos, stovyklos.
Atostogos-vaikams, jaunimas, vaikai, vaiku-gimtadieniai, idėjos-gimtadieniams, atostogos, pigios-keliones, ka-veikti,
Darbo-kolektyvas, darbo-kolektyvai, idėjos-darbo-kolektyvams, idėjos-šventėms, idėjos-gimtadieniams, idėjos-vaikų-gimtadieniams, idėjos-vaikų-gimtadieniams, idėjos-atostogoms,
 
Ekskursijos-po-Kauna, ekskursijos-Kaune, alaus-degustacija, gidai-kaune, gidas, vakarėliai-imonems, idėjos-šventėms, keliones-po-Lietuva, vaiduokliai, laisvalaikis,
 
kelionės-po-europa, keliones-autobusu, pazintines-keliones, ekskursijos
plaukimas-upe, Įmonių-vakarėliai, degustacija, kelionės-Lietuvoje, gimtadienis, šventė, pramogos, vakarėliai, moksleiviams, įmonėms, mokiniams,  gidas, Turizmas-Lietuvoje, aktyvios-kelionės, turistinio-inventoriaus-nuoma, baidarių-nuoma, plaustu-nuoma, kolektyvai, sodybos-nuoma, laisvalaikis, kaunas
mazuju gimtadieniai, ka dovanoti vaikams, naujas budas svesti gimtadienius, nepamirstami gimtadieniai maziesiems, cia su tais gimtadieniais siaip tapaty rasyt galima tik pridet vaikams zodzius ir mazyliams visokius.

Atsiliepimai (0 atsiliepimų)

map-of-the-world-429784_1280

KAIP NAUDOTIS KOMPASU

Jūsų bendras įvertinimas

Įvertinkite kiekvieną atributą 5 žvaigždučių skalėje.

Vardas ir pavardė

El. pašto adresas

Atsiliepimo tema

Atsiliepimas